Ładowanie strony...
 
 
Artykuły - Artykuł

Rekonstrukcja historyczna pierwszej emigracji do Australii

            5 lipca 2008 r. w Klępsku i Cigacicach nad Odrą w woj. lubuskim miała miejsce rekonstrukcja historyczna wyjazdu do Australii pierwszej grupy luterańskich mieszkańców Klępska  i innych miejscowości z pogranicza lubusko-wielkopolskiego, pod duchową opieką  proboszcza z Klępska, pastora Kavela.
Było to widowisko zorganizowane przez księdza Olgierda Banasia z Klępska przy pomocy władz powiatu, domu kultury oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.
Nad zachowaniem realiów historycznych czuwała Pani Anitta Maksymowicz z MZL, autorka ubiegłorocznej wystawy "Między obawą a nadzieją" http://www.oledrzy.nekla.pl/news/art20.php
W role aktorów- uczestników tamtych historycznych wydarzeń wcielili się lokalni mieszkańcy, dla których było to niezwykłym przeżyciem. Z wielką starannością przygotowywano się do przedsięwzięcia. Odtworzeniem strojów z epoki sprzed 170 lat zajęli się sami uczestnicy widowiska . Na czas przedstawienia powróciły nazwy miejscowości zapisane gotykiem. Całość odbywała się w ramach tzw. "Flisu Odrzańskiego", corocznej imprezy kulturalnej.
O tym interesującym wydarzeniu przeczytać też można pod adresami:
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080702/POWIAT23/507553748

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/tngallery?Site

http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080712/POWIAT23/442113974

            Pierwsza emigracja do Australii mieszkańców pogranicza lubusko-wielkopolskiego w roku 1838 poprzedziła zaledwie o 8 lat wyjazd nekielskich olędrow na ten kontynent.
Widowisko, o którym informujemy wielkim echem odbiło się wśród australijskich przyjaciół Nekli. Cieszą się z faktu, że mogą na zdjęciach obejrzeć jak mogło wyglądać pielgrzymowanie ich przodków na drugi koniec świata przez porty w Cigacicach i Bremenhaven.
O tym jak wielkie znaczenie przywiązują do rodzinnych stron przodków świadczyć może  już drugie spotkanie (9-10 sierpnia 2008) w połowie drogi pomiędzy Adelajdą i Melbourne tych, którzy poznali się w 2005 r. w Nekli i Nekielce lub też odwiedzili w ostatnim czasie nasze miejscowości.
Napiszemy o tym wkrótce .

                                                                                                        Jerzy Osypiuk
Zdjęcia: Anitta Maksymowicz