Ładowanie strony...
 
 
Artykuły - Artykuł

Jubileusz i konferencja w Gliwicach

            11 i 12 października 2008 r. na zaproszenie Stowarzyszenia "Gliwickie Metamorfozy" uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach  "200-lecia Cmentarza Hutniczego" w Gliwicach oraz konferencji "Miasta Wielkiej Ciszy".  http://www.gliwiczanie.pl/Inicjatywy/wyklady/jubileusz/konferencja.htm
Okazją do świętowania było zakończenie prac porządkowych na tym starym, zdewastowanym cmentarzu, na którym , obok pracowników gliwickiej huty, spoczywa jej twórca i prekursor nowoczesnego przemysłu hutniczego na Śląsku, szkocki inżynier John Baildon.
http://www.gliwiczanie.pl/Inicjatywy/wyklady/jubileusz/CH.htm
Uroczystości związane były również z promocją książki pani Małgorzaty Malanowicz "Cmentarz Hutniczy w Gliwicach".
To właśnie autorka, przygotowując książkę do druku, odnalazła na naszej stronie internetowej fotografie krzyży odlewanych przez hutę w Gliwicach. Tą drogą otrzymaliśmy zaproszenie na uroczystości i konferencję, na której mieliśmy okazję zaprezentować dzieło Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy Olęderskich w Gminie Nekla.
Poznaliśmy tam wielu pasjonatów ratujących zabytki przeszłości.;
Szymona Modrzejewskiego ze Stowarzyszenia "Magurycz" w Beskidach
http://www.gliwiczanie.pl/Inicjatywy/wyklady/jubileusz/Magurycz.htm
Teresę i Zdzisława Sabatów z rodzinnego koła PTTK "Sabat" z Kielc
http://www.gliwiczanie.pl/Inicjatywy/wyklady/jubileusz/Sabat.htm
Dariusza Waleriańskiego z Zabrza
http://www.gliwiczanie.pl/Inicjatywy/wyklady/jubileusz/Zabrze.htm
Sławka Pastuszkę, maturzystę z Pszczyny, który samotnie, przy okazjonalnej pomocy przypadkowych ludzi ratuje cmentarz żydowski w tym mieście.
http://www.gliwiczanie.pl/Inicjatywy/wyklady/jubileusz/Pszczyna.htm
Przedstawicieli Stowarzyszenia na rzecz Dziedzictwa Żydowskiego w Gliwicach
"Pamięć-Zikaron"
http://www.gliwiczanie.pl/Inicjatywy/wyklady/jubileusz/Zikaron.htm
Organizatorzy zechcieli też w ciekawej formie zaprezentować na swojej stronie nasze działania, związane z tematyką olęderską i ratowaniem cmentarzy. Można to zobaczyć pod adresem: http://www.gliwiczanie.pl/Inicjatywy/wyklady/jubileusz/Nekla.htm

            Po nabożeństwie ekumenicznym na cmentarzu z udziałem proboszczów parafii katolickiej i luterańskiej oraz licznie zebranych gości i mieszkańców Gliwic zapoznaliśmy się z historią hutniczej nekropolii, na której przez 140 lat grzebano pracowników huty, bez względu na przynależność religijną. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, w którym zgromadzono wiele eksponatów obrazujących artystyczny profil produkcyjny gliwickiej huty, w której w przeszłości obok armat produkowano również elementy ozdobne i biżuterię z żeliwa (sic!). Do dzisiaj w tej hucie wykonywane są precyzyjne odlewy najróżniejszych pomników, spotykanych na terenie całego kraju.
Nazajutrz, w niedzielę 12 października uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić wiele interesujących zabytków w pięknych Gliwicach, co ilustrują dołączone zdjęcia.
Na szczególną uwagę zasługuje znany z historii pod nazwą "prowokacji gliwickiej w 1939 r." jedyny na świecie, tak wysoki drewniany maszt radiostacji, zbudowany bez użycia choćby jednego stalowego gwoździa.

Jerzy Osypiuk