Ładowanie strony...
 
 
Wizyty potomków - Odwiedziny
 

Odwiedziny w kraju przodków

29 lipca 2008 r. Nekielkę, miejscowość swoich przodków odwiedził Trevor Huf z Melbourne, któremu towarzyszyła Helen Miałszygrosz.
Helen jest Polką urodzoną w Australii, dokąd przybyli jej rodzice po II wojnie światowej. Mimo australijskiego urodzenia znakomicie mówi po polsku. Mało tego, aktywnie uczestniczy w życiu australijskiej Polonii, występując w zespole folklorystycznym, z którym wraz z Trevorem przyjechali do Rzeszowa na festiwal polonijnych zespołów folklorystycznych. Po jego zakończeniu udali się do Jastrowia i Piły gdzie mieszka rodzina Helen. Stamtąd właśnie przyjechali do Nekielki z kuzynem Helen, panem  Miałszygroszem.
Wielkie wzruszenie malowało się na twarzy Trevora Hufa gdy stąpał po ziemi należącej niegdyś do jego przodka Johanna. Pocałunek tej ziemi i fotografia dłoni na niej położonej najlepiej ilustrują znaczenie i doniosłość odwiedzin na farmie przodków.
Dziękujemy obecnym właścicielom gospodarstwa, którzy mimo pilnego wyjazdu znaleźli chwilę czasu i zaprosili gości na swoją posesję.
Dom , do którego przyjeżdżają podczas letnich weekendów poddawany jest gruntownej modernizacji i zmienia swój wygląd z tygodnia na tydzień.
Goście z Melbourne odwiedzili również cmentarz w Nekielce, gdzie spoczywają prochy Petera i Catherine Huf, rodziców Johana, który wyemigrował do Australii.
Przy kościele ewangelickim , który powstał w 1884 r i nie pamięta już czasów Petera i Johana Huf, Trevor interesował się bardzo dzisiejszym losem tego  kościoła. Na planszy z mapą okolic Nekli, ilustrującą szlak olęderski odnalazł lokalizację farmy swoich przodków, co stanowiło powód do dumy.
Pośpiech, związany z koniecznością dojazdu w ciągu 2,5 godziny do Jastrowia, gdzie miało się odbyć spotkanie drugiej strony a więc licznie zgromadzonej z różnych stron Polski rodziny Miałszygroszów z Burmistrzem Jastrowia zakończył sympatyczne odwiedziny w Nekielce.

                                                            Tekst i foto: Jerzy Osypiuk