Ładowanie strony...
 
 
Dokumentacja fotograficzna - Wielkopolska - Klępsk
 

Klępsk - gm. Sulechów, pow. zielonogórski
http://klepsk.prv.pl

Pomiędzy Zbąszyniem a Sulechowem na pograniczu wielkopolsko-lubuskim leży Klępsk.
Stad w 1838 roku ze swoimi parafianami wyruszył w pierwszą emigracyjną podróż do Australii pastor Kavel. Zapoczątkował on proces emigracji do Australii licznych wspólnot luterańskich z Ziemi Lubuskiej i Wielkopolski.

Atrakcją turystyczną Klępska  (niem. Klemzig) jest piękny drewniany kościół luterański, który w następujący sposób został opisany w atlasie turystycznym "Polska niezwykła - Wielkopolska" :
Klępsk
Barwny świat polichromii protestanckiego kościoła

Gdy zbliżamy się do kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Klępsku, nic nie zapowiada zaskoczenia, jakie nas czeka. Z zewnątrz jest to zwykły szachulcowy kościół, jakich wiele w tych stronach. Ale za drzwiami świątyni wkraczamy w barwny świat polichromii. Wrażenie potęguje rozplanowanie wnętrza kościoła, którego nawę otaczają empory (w prezbiterium nawet dwupoziomowe!). Ponad setka malowideł z XVI i XVII w. pokrywa niemal każdy kawałek ścian świątyni. Bogactwo barwnych postaci zachwyca i dziwi - wszak kościół od połowy XVI w. aż do 1945 r. służył protestantom, którzy z zasady zachowywali zazwyczaj daleko posuniętą powściągliwość w przyozdabianiu świątynnych wnętrz.

Niespodzianką dla odwiedzających kościół jest doskonały stan zachowania polichromii, które są sukcesywnie konserwowane dzięki staraniom proboszcza, ks. Olgierda Banasia, odnoszącego się z wielkim pietyzmem do wszystkiego, co zastał w poprotestanckiej świątyni.
26 kwietnia 2009 r. mieliśmy okazję utrwalić na fotografiach niepowtarzalny nastrój tego pięknego miejsca.
Jerzy Osypiuk