Ładowanie strony...
 
 
Historia - Wystawa

Wystawa "Olędry. Przestrzenie obok nas"
w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu, ul. Mostowa 7

Wspaniała wystawa. Na otwarciu pojawiły się tłumy zainteresowanych. Będzie trwała do 19 maja 2007, to słowa kuratora wystawy p. Witolda Przewoźnego. Przygotowana z wielkim rozmachem i starannością o detale. Wyeksponowano wiele zachowanych pamiątek poolęderskich z terenu Żuław i doliny Wisły, zgromadzonych w muzeach z tamtego terenu. Można zobaczyć detale architektoniczne, meble, sprzęty codziennego użytku. Wzrok przykuwają pięknie zdobione sanie i łyżwy, tak popularne na terenach z zamarzniętymi kanałami wodnymi. Wrażenie robią płyty nagrobne z cmentarzy mennonickich.  Mocną stroną wystawy są piękne fotografie krajobrazu i architektury większości regionów, gdzie osiedlani byli olędrzy. W okresie trwania wystawy planowany jest cykl prelekcji o olędrach z Żuław, Mazowsza i terenów nadbużańskich.  Przy okazji wystawy wydano piękny album pod takim samym tytułem, z dołączoną  płytą CD w języku angielskim, rzecz niezwykle cenna dla potomków olędrów na całym świecie, interesujących się historią swoich przodków. Jest tam 40 stronicowy materiał historyczny dr Zbigniewa Chodyły, autora historii olędrów w okolicach Nekli. Ten drugi materiał do pobrania na stronie http://www.oledry.nekla.pl. Na końcu części historycznej jest wykaz literatury, traktującej o osadnictwie olęderskim. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest projekcja filmu, zrealizowanego przez młodzież z Holandii i Polski w ramach warsztatów filmowych o Olędrach 2006, szukającą w Wielkopolsce śladów obecności osadników olederskich.
Ekspozycję można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu, ul. Grobla 25 (wejście od ulicy Mostowej 7), tel. 061/852 30 06 we wtorki, środy, piątki, soboty w godz. 10-16 oraz niedziele 10-15. W poniedziałki i czwartki muzeum nieczynne.
Ceny biletów: 5,50 i ulg. 3,50. W soboty wstęp wolny.
Szczególnie polecam wystawę zainteresowaniu dyrekcji i nauczycieli szkół. Można przeprowadzić tam wspaniałe lekcje historii. Muzeum przyjmuje takie zgłoszenia.
O idei wystawy można przeczytać na stronie http://www.mnp.art.pl/2006/oledry/index.html

Jerzy Osypiuk

                       


Trzeci od lewej dr Zbigniew Chodyła, autor opracowania "Najstarsze dzieje osad olęderskich w okolicach Nekli w latach 1749-1793"